Възможно ли е да настъпи анархия на имотния пазар у нас?

Възможно ли е да настъпи анархия на имотния пазар у нас?

Новият закон за ДДС върху новото строителство е в основата на пазарните трусове

2024 г. завеща на 2025-та колебания в сектора на имотния пазар. С настъпването на новата година е време да начертаем инвестиционните си планове. Но няма ли това да е тежка задача предвид трусовете, които се задават за най-предпочитания инвестиционен актив у нас - недвижимите имоти

“Засега пазарът е стабилен и имаме положителна прогноза.”, коментира Йордан Йорданов, управляващ директор на агенция “Нов дом 1”.

Все пак има няколко фактора, които очертават новата година като предизвикателна за имотния пазар.

По-нисък чуждестранен интерес на инвеститорите

2024 г. беше изключително добра за сектор “Недвижими имоти” и завърши с ръст на цените от около 16% на годишна база. Наблюдавахме твърде голямо търсене, дори за сметка на предлагането. Това показва, че инвеститорският интерес в България все още е голям, но какво се случи с чуждестранните инвестиции

Според данни на БНБ, за първата половина на миналата година преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ) възлизат на 697,8 млн. евро, което прави 0,7% от БВП. Това е по-малко с 2,4 млрд. евро (77,5%/) в сравнение със същия период на 2023 г. Тогава ПЧИ са били в размер на 3,1 млрд. евро.

След присъединяването ни към Еврозоната, Йорданов очаква засилване на авио връзките между градовете от Западна Европа и градове, като Варна, Бургас и Пловдив. “Имайки предвид всички предимства, които предлага нашата страна, като море и планина, сигурност, липса на мигранти и вкусна храна, се очаква голям интерес и прилив на малки чуждестранни инвеститори у нас, което би довело до бум на пазара на недвижими имоти.” Кога, обаче България ще стане част от Еврозоната предстои да се разбере.

“Проблемите в икономиката на страни, като Германия и Франция, а както се забелязва в последните месеци и в България, също водят до по-трудна прогнозируемост на пазара на имоти. Хубавото е, че за сметка на други страни, като Испания, Италия, Гърция и Португалия имат сериозен ръст в икономическите си показатели, което е обнадеждаващ фактор”, коментира Йорданов.

ДДС върху новото строителство

Предвид, че ниските данъчни ставки у нас са определящи за инвеститорите, добрата данъчна система в България благоприятства развитието на сектора. Друг фактор обаче, който определено би оказал негативно въздействие върху пазара през 2025 г., е законът за ДДС върху новото строителство, който беше интересна тема за медиите последния месец.

Той гласи, че всеки, който купи недвижим имот, построен през последните 5 години, или го получи като обезщетение и го продаде в рамките на тези 5 години, е длъжен да се регистрира по ДДС и да начисли ДДС върху цената на продажбата. Според собственика на “Нов дом 1” текстът няма да бъде приет. „Предложеният закон противоречи на търговската логика и действащите ДДС правила, което го прави несправедлив и дискриминационен. Убедени сме, че такъв закон няма шанс да бъде приет и няма да повлияе на пазара.“ коментира той.

Кога трябва да инвестираме в имот?

Въпреки възможните трусовете на пазара, недвижимите имоти ще останат предпочитан инвестиционен актив за българите. Тази тенденция неминуемо ще се запази, ако следим възхода на българската икономика. Все пак е необходимо да внимаваме кога да закупим имот”, съветва Йорданов.

Според него, ако планираме инвестиция в имот, трябва да я реализираме максимално бързо. “След 1-ви януари започна сериозно повишаване на цените във всеки един сектор. На първо място увеличаването на минималната работна заплата с 15%, скокът на електроенергията и други фактори ще доведе до поскъпване най-вече на основни ресурси, а оттам и на всичко останало. Налице са инфлационни процеси, които няма как да не доведат до увеличение на цените на имотите. Освен това, във Варна се наблюдава ограничаване на строителството и издаване на разрешителни за строежи, което ще затрудни значително и предлагането на имоти - ново строителство. Следва сериозен дефицит и съответно по-високи цени на имотите. Подобна мярка смята да предприеме и кмета на София Терзиев, който коментира евентуално ограничаване на разрешителните за строеж на по-малки сгради за сметка на по-големите комплекси.”

От изключителна важност, когато планираме инвестиция, е да анализираме актуалната ситуация. В такива периоди трябва да потърсим и надеждна консултация от специалисти, които ще ни помогнат да вземем най-доброто решение. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: